Naścienne kotły grzewcze serii Excellent

Inwestorom o najwyższych wymaganiach, chcącym otrzymać komfort cieplny porównywalny z kotłownią stojącą, oraz szczególnie dbającym o czystość spalania i oszczędną eksploatację, koncern Buderus proponuje naścienne kotły kondensacyjne serii Excellent.

Technika kondensacyjna polega na odzyskiwaniu ciepła ze spalin, które jest bezpowrotnie tracone przy kotłach tradycyjnych. Efekt odzysku osiągany jest wskutek skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach i obniżeniu temperatury spalin nawet do 38°C. W praktyce oznacza to, że urządzenia grzewcze Excellent osiągają sprawność znormalizowaną aż do 109%! Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie należąca do koncernu firma Buderus Nefit jest prekursorem techniki kondensacyjnej. Pierwszy naścienny kocioł kondensacyjny firma wyprodukowała już w 1981r.

Wyższą cenę modeli Excellent w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami (Economy i Classic), w pełni rekompensuje ich szczególnie wysoka efektywność wykorzystania energii oraz oszczędna i przyjazna środowisku naturalnemu praca. W ciągu wielu lat eksploatacji urządzeń Excellent dodatkowy wydatek będzie się opłacał, czego dowodem będą niższe rachunki za gaz, a przez to wymierne korzyści dla budżetu rodzinnego. Cechą charakterystyczną kotłów kondensacyjnych Excellent jest ekstremalnie niska temperatura spalin wylotowych - tylko o kilka stopni wyższa od temperatury wody grzewczej. Wymaga to zastosowania wysokowydajnych powierzchni wymiany ciepła i palników z bezstopniową (modulowaną) lub stopniową możliwością zmiany mocy, co także uzasadnia wyższą cenę modeli Excellent.

Cena kondensacyjnego kotła dwufunkcyjnego serii Excellent GB122 o mocy 24 kW wynosi już od 6.899 zł**, a kotła jednofunkcyjnego o mocy 11 kW z podgrzewaczem ciepłej wody o pojemności 120 litrów już od 7.929 zł***.

Urządzenia Excellent produkowane są w odmianie jedno- i dwufunkcyjnej, a ich przeznaczenie to ogrzewanie mieszkań i domów jednorodzinnych oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bardzo dobre parametry techniczne tych kotłów oraz wyrafinowana technika kondensacyjna umożliwiają ogrzewanie powierzchni użytkowej sięgającej (dla kotła o mocy 60 kW) prawie 700 m2 (przy ociepleniu przegród zewnętrznych budynku zgodnie z aktualnymi polskimi normami).

W zależności od zastosowanego regulatora, naścienne kotły kondensacyjne Excellent mogą sterować pracą od 1 do 4 obiegów grzewczych. Regulatory Logamatic RC i ERC umożliwiają sterowanie jednym obiegiem grzewczym bez zaworu mieszającego i przygotowanie ciepłej wody. Logamatic RC zapewnia regulację temperatury dziennej (normalnej) oraz nocnej (zredukowanej), zaś Logamatic ERC posiada dodatkowo wbudowany zegar tygodniowy, umożliwiający zaprogramowanie czasu pracy kotła w trybie dziennym i nocnym dla każdego dnia tygodnia. Inne moduły uzupełniające zapenwiają m.in. sterowanie kotłem według temperatury zewnętrznej (tzw. sterowanie pogodowe) oraz wskazują aktualne warunki mikroklimatyczne panujące w mieszkaniu.

Największe możliwości rozbudowy regulacji stwarza zastosowanie regulatora Logamatic R4111, który już w wersji podstawowej umożliwia sterowanie 2 obiegami grzewczymi z zaworami mieszającymi (w tym np. ogrzewaniem podłogowym) oraz podgrzewanie ciepłej wody. Logamatic R4111 posiada wbudowany zegar tygodniowy, a dzięki modułowi FM2.0 zapewnia sterowanie dwoma dodatkowymi obiegami grzewczymi z zaworami mieszającymi. Szczególny komfort użytkowania całego systemu grzewczego umożliwia moduł zdalnej obsługi BFU, za pomocą którego domownicy mogą sterować ogrzewaniem bezpośrednio z wybranego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu. Co ciekawe, regulator Logamatic R4111 (po dodaniu odpowienich modułów) umożliwia montaż kaskady składającej się z ośmiu kotłów kondensacyjnych Excellent o łącznej mocy 480 kW.

Dzięki możliwości podłączenia do kotła jednofunkcyjnego Excellent podgrzewacza zapewniającego szybkie i efektywne przygotowanie ciepłej wody o zadanej przez użytkownika temperaturze, domownicy mają gwarancję wysokiego komfortu i wygody w przypadku korzystania z bieżącej wody. Podgrzewanie wody odbywa się w przypadku kotła jednofunkcyjnego za pomocą podłączonego podgrzewacza - wiszącego o pojemności 110 litrów, bądź stojącego o pojemności od 120 do 300 litrów. Wydajność podgrzewacza stojącego o pojemności 300 litrów w zestawie z kotłem Excellent o mocy 43 kW wynosi około 541 l/godz. (przy temperaturze wody 60°C). W przypadku kotła dwufunkcyjnego podgrzewanie wody następuje we wbudowanym wymienniku typu zasobnikowego. Podczas przerwy w pracy kotła (Excellent GB112) jego zasobnik o pojemności 25 litrów przechowuje ciepłą wodę o temperaturze 60°C po to, aby w momencie poboru była ona natychmiast dostępna. System przygotowania ciepłej wody przy temperaturze wody 60°C ma wydajność do 6l/min.

Kotły naścienne Excellent przeznaczone są do spalania gazu ziemnego typu GZ-35 (24 i 29 kW), GZ-41,5 oraz GZ-50, a także gazu płynnego (propanu technicznego). Moc nominalna tych urządzeń wynosi, w zależności od rodzaju kotła, 11, 19, 24, 29, 43 i 60 kW. Zakres modulacji mocy również zależy od modelu - np. dla kotła kondensacyjnego Excellent o mocy 29 kW wynosi on od 8,8 do 29,9 kW. Dzięki modulowanemu palnikowi (od 30 do 100%) kotły Excellent najbardziej optymalnie dopasowują się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, przez co oszczędzają energię i tworzą przyjemny komfort cieplny w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne późną wiosną i wczesną jesienią, gdy nie ma potrzeby wykorzystywania całej mocy kotła. Warto podkreślić, że emisja substancji Nox i CO jest, w przypadku modeli Excellent, jeszcze niższa aniżeli przy kotłach Economy i Classic, a co za tym idzie - znacznie niższa od wymagań obowiązujących w naszym kraju.


Logomatic RC Logomatic ERC Logomatic R4111


Podstawowe zalety kotłów Excellent:

 • nowoczesna konstrukcja, wysoka jakość
 • sprawność nominalna do 109%
 • zużycie gazu znacznie niższe niż w kotle tradycyjnym!
 • elektroniczny zapłon
 • palnik ceramiczny ze wstępnym zmieszaniem powietrza i gazu
 • płynna modulacja mocy - sterowanie według temperatury zewnętrznej (tzw. pogodowe)
 • możliwość sterowania pracą czterech obiegów grzewczych i przygotowaniem ciepłej wody
 • możliwość zdalnej obsługi pracy kotła z wybranego pomieszczenia w mieszkaniu
 • szybkie i komfortowe przygotowanie ciepłej wody w przypadku podłączenia podgrzewacza do kotła jednofunkcyjnego
 • przygotowanie ciepłej wody dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi (kocioł dwufunkcyjny)
 • oszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego
 • certyfikat europejski (CE 0085)
Parametry pracy kotłów Excellent:
 • maks. temperatura wody grzewczej = 90°C
 • maksymalne ciśnienie robocze = 3 bar

* +7% VAT, cena wg kursu z 06.01.2003 (1 EUR = 3,97 zł) dla kotła jednofunkcyjnego BB122 o mocy 11 kW
** +7% VAT, cena wg kursu z 06.01.2003 (1 EUR = 3,97 zł)
*** +7% VAT, cena wg kursu z 06.01.2003 (1 EUR = 3,97 zł), zawiera regulator Logamatic RC
powrót       wyślij zapytanie

Klimatyzacja
Technika grzewcza
Pellets - nowe źródło energii
Gazowy modułowy blok energetyczny
Odkurzacze centralne
Odzież robocza
Baseny ogrodowe
   

wykonanie i hosting Atcom